Більшість сучасних велосипедів оснащено багатоступеневою коробкою передач, що робить їх універсальними та дуже зручними. Це дозволяє підвищувати, за необхідності, швидкість пересування або збільшувати за бажанням навантаження на ту чи іншу групу м'язів. Ну а під час велосипедних поїздок гірською місцевістю або поганим дорожнім покриттям коробка передач – взагалі річ незамінна. Вона може значно полегшити підйом та саме пересування.
Однак, незважаючи на зручності, тут існують і камені спотикання. На них неодноразово натрапляли недосвідчені велосипедисти та початківці. Якщо для професіоналів або досвідчених велолюбителів перемикання передач не утворює ніяких труднощів (воно виконується на автоматі), то у новачків з цим виникають проблеми. А так як трансмісія у багатьох сучасних велосипедів представляє досить складний механізм, то і пошкодити його можна досить легко.
Звичайно, якщо у вас є багаторічний досвід, то він вбереже від прикрощів та поламок. Але й відмовлятися від гарного велосипеда через відсутність необхідних знань не варто. Достатньо ознайомитись з корисною інформацією, якою ми з душевної щедроти ділимось із вами. А далі залишається лише дотримуватися цих невибагливих правил.
Як правильно перемикати швидкості на велосипеді
Нижче представлені основні правила, яких варто дотримуватись при перемиканні передач на велосипеді.
Правила перемикання швидкостей на велосипеді:
- Уникайте перемикання передач під час зупинки. Через це може злетіти ланцюг. Лише в динамічному положенні, коли ви їдете, зірочка вільно переміститься донизу чи догори.
- Перемикайте передачі наполегливо, але повільно, без зайвих ривків. Не тисніть занадто на педалі, якщо відчуваєте помітний опір. Так ви лише пошкодите ланцюг або зіб'єте налаштування. Правильне перемикання – легке та плавне. Маєте відчувати податливий рух педалів та переміщення ланцюга.
- Так, як і в статичному положенні, уникайте перемикання педалів на підйомах. Залиште це досвідченим, професійним велогонщикам. Перемикайте швидкості до підйому.
- Перемикання швидкостей повинно бути поетапним, послідовним. Не прагніть перемикнути кілька швидкостей одночасно. Лише – одну за одною.
- Уникайте значних перекосів ланцюга. Швидкості на передньому і задньому колесі мають бути приблизно однаковими. Розбіжність, якщо вона є, повинна бути незначною.
Важливі моменти при перемиканні передач
Сторонні звуки після перемикання означають, що вам не вдалось переключити швидкість. Спробуйте ще раз, дотримуючись всіх перерахованих вище правил.
Запам'ятайте, що правильне перемикання передач зробить вашу поїздку більш комфортною і менш фізично затратною, а також продовжить життя вашого велосипеда.
Коротко – про приводи
Три передніх і вісім задніх зірок – привід, що зустрічається найчастіше та користується найбільшою популярністю. Під час пересування рівною поверхнею за безвітряної погоди використовують велику передню зірку. Її поєднують з великими задніми зірками (8-4).
Сильний вітер, погане дорожнє покриття, затори, ґрунтовка – для усього цього слугує середня передня зірка в поєднанні із задніми передачами. Це дозволяє легко пересуватись нерівними поверхнями і спритно уникати перешкод.
Кожен, хто хоч раз їздив на велосипеді, знає, яких зусиль коштує підйом вгору, пересування по багнюкі, піску або високій траві. Значно полегшить завдання в такому випадку передня маленька зірка. Її використання разом з маленькими задніми (1-5) – найкраще рішення для подолання таких місцевостей.
Універсальні правила
Але існують ще деякі універсальні правила. Наприклад, важливе правило оптимального каденса. Воно полягає в тому, що за хвилину велосипедист має здійснювати 70-100 обертів педалей.
Не бійтеся експериментів з трансмісією, але намагайтеся не зациклюватися на перемиканні педалей, не відволікатися від дороги.
По-перше, ви ризикуєте потрапити в ДТП, а по-друге, не дозволяєте своєму мозкові довести дії до автоматизму. Повірте, з досвідом ви будете перемикати швидкості автоматично.
Ну і звичайно, не забувайте про догляд за залізним другом. Змащені ланцюги, цілі троси, чистота всіх механізмів – необхідні умови комфортної, безпечної їзди. Вдалих вам поїздок!